Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło – Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło – Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę, zwaną charyzmatem Domowego Kościoła.
Założycielem Domowego Kościoła jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987). W rozwoju Domowego Kościoła ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką Domowego Kościoła jest Krościenko n. Dunajcem, gdzie w 1973 roku odbyły się pierwsze oazy rodzin.
Krąg tworzy 4–7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia wspólnoty chrześcijańskiej oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Konieczne jest więc uczestnictwo każdego małżeństwa w comiesięcznych spotkaniach kręgu.
Spotkanie odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw i nie powinno trwać dłużej niż trzy godziny. Dzielenie się realizacją zobowiązań jest jego istotnym punktem i dlatego tę część zawsze prowadzi para animatorska. Od realizacji zobowiązań zależy duchowy rozwój zarówno małżeństw, jak i całego kręgu.
Spotkanie może być przeplatane śpiewem o treści dobranej do rozważanego tematu lub okresu liturgicznego. Pod koniec spotkania omawiane są sprawy organizacyjne kręgu i ruchu.
Chętne małżeństwa, które chcą pogłębić swoją duchowość i chcą się dowiedzieć więcej prosimy o kontakt z Parą Rejonową – Beata tel. 728 866 992, Janusz tel. 606 613 668
Zapraszamy też do odwiedzenia strony Domowego Kościoła Archidiecezji Krakowskiej: https://www.rdk.krakow.pl/
Kilka słów na temat znaczenia Modlitwy Małżeńskiej
Modlitwa małżeńska jest pogłębieniem osobistego życia chrześcijańskiego, a dla wielu małżonków silnym bodźcem do rozwoju relacji z Bogiem. Modlitwa ta nie może zastąpić modlitwy osobistej. Modlitwa wspólna może stać się powtarzaniem utartych sloganów, jeżeli nie będzie ona miała swego źródła w pielęgnowanej systematycznie modlitwie osobistej.
Modlitwa małżonków jest ważnym elementem tworzącym i budującym więź między małżonkami, jest najlepszą drogą do głębokiego zjednoczenia. nigdy małżonkowie nie stają się tak w pełni “my” jak wtedy, gdy razem zwracają się do boga.
Dzięki modlitwie, często po wielu latach małżeństwa, odkrywa się na nowo swego małżonka oraz pragnienia jego życia wewnętrznego. Odkryte życie wewnętrzne współmałżonka staje się potem w pewnych granicach wspólnym życiem duchowym małżonków. Lepsze poznanie może się także stać warunkiem prawdziwej miłości, szacunku i przyjaźni.